Rynek pracy w Warszawie marzec 2025

Marzec 2025 r. niewielki wzrost liczby bezrobotnych.

Dane, analizy, wnioski – zobacz, co dzieje się na rynku pracy w stolicy.

Jesteśmy tam, gdzie mówi się o pracy - szukamy partnerstw, współpracy i rozwiązań – bo wiemy, że skuteczne działania zaczynają się od rozmowy.

Pod koniec marca 2025 r. w rejestrze Urzędu Pracy m.st. Warszawy było 19.734 osób bezrobotnych, czyli zaledwie o 75 więcej niż w lutym br. (19.659). Oznacza to niewielki wzrost – wynoszący 0,4 punktu procentowego.

Choć w marcu 2025 r. do rejestru bezrobotnych zgłosiło się więcej osób niż w lutym br., (2.864 osób wobec 2.634), wzrost liczby bezrobotnych okazał się minimalny. To efekt znacznie większej liczby wyrejestrowań – aż 2.789 osób, czyli o 675 więcej niż w poprzednim miesiącu. Co ważne, ponad połowa z nich (54%), blisko 1.500 osób podjęło pracę. To aż o 402 osoby więcej niż w lutym, co oznacza wzrost o 37%. Po zaobserwowanym spadku liczby ofert pracy w lutym 2025 r., w marcu pracodawcy zgłosili nam 3.114 wolnych miejsc pracy, to wzrost o 333 oferty.

raport Urzędu Pracy m. st. WarszawyW marcu ukazał się nasz coroczny raport poświęcony rynkowi pracy w Warszawie w 2024 roku! To nie tylko zestawienie danych statystycznych, ale też analizy i wnioski, które pozwalają lepiej zrozumieć, jak wygląda dziś sytuacja w stolicy, to pełna informacja o wszystkich zrealizowanych projektach i programach aktywizacyjnych. Czy łatwo znaleźć pracę? A może to pracodawcy mają trudności z rekrutacją? Niektóre wyniki naprawdę zaskakują! https://warszawa.praca.gov.pl/raporty-urzedu

Jesteśmy tam, gdzie mówi się o rynku pracy, ponieważ zależy nam na aktualnej wiedzy, budowaniu partnerstw, wymianie doświadczeń oraz efektywnych działaniach na rzecz mieszkańców i pracodawców Warszawy.

W marcu 2025 r. byliśmy obecni na wielu wydarzeniach – nawiązywaliśmy kontakty, dzieliliśmy się wiedzą i szukaliśmy inspiracji. Pojawiliśmy się tam, gdzie rozmawia się o pracy, rekrutacji, kompetencjach i rozwoju zawodowym.

Udział w panelu HRChallenge Poland Braliśmy udział w HRChallenge Poland – międzybranżowym wydarzeniu, które zgromadziło ponad 300 specjalistów z obszaru zarządzania zasobami ludzkimi. Była to świetna okazja do wymiany doświadczeń, spotkań z ekspertami i nawiązywania wartościowych kontaktów. W panelu o potrzebach kandydatów, oczekiwaniach pracodawców i roli urzędów pracy w dynamicznie zmieniającym się świecie rekrutacji uczestniczyła Pani Monika Fedorczuk Dyrektor Urzędu Pracy. Takie spotkania to nowe kontakty i inspirujące pomysły.

Wzięliśmy udział w DemoDay BEST by Futuremakers, finałowym wydarzeniu pierwszej edycji programu akceleracyjnego organizowanego przez Youth Business Poland (YBP), skierowanego do młodych przedsiębiorczyń, w tym uchodźczyń z Ukrainy. Nasz wicedyrektor Grzegorz Wolff zasiadł w jury i miał okazję zobaczyć, jak uczestniczki prezentują swoje biznesy po kilku miesiącach intensywnej pracy. Efekty były imponujące – od dopracowanych modeli biznesowych po śmiałe kroki w rozwoju firm. Atmosfera wydarzenia była pełna energii i inspiracji. Jesteśmy dumni, że możemy być partnerem tego programu i wspierać kobiety, które z pasją tworzą przyszłość przedsiębiorczości.

Odwiedziliśmy też Akademię Leona Koźmińskiego na podsumowaniu projektu Warsaw Talent Cluster, wspólnego projektu uczelni i Biura Strategii i Analiz Miasta Stołecznego Warszawy. Inicjatywa dostarczyła cennych informacji o kierunkach napływu wysoko wykwalifikowanych pracowników do Warszawy, ich wzorcach migracyjnych oraz potencjale zagranicznych studentów. Usłyszeliśmy konkrety — skąd przybywają talenty i jak możemy wspólnie tworzyć lepsze warunki do ich rozwoju. Jesteśmy częścią tej rozmowy, bo wspieramy nie tylko tych, którzy szukają pracy dziś, ale też tych, którzy będą współtworzyć Warszawę jutra.

Wzięliśmy udział w premierze raportu #WorkWarZ — największego badania pokolenia Z w Polsce, przygotowanego przez Enpulse i Instytut SGH. To nie było tylko spotkanie z danymi, ale przede wszystkim z głosem młodych ludzi wchodzących na rynek pracy. Chcemy ich lepiej rozumieć — poznać ich potrzeby, oczekiwania, aspiracje. Bo tylko wtedy możemy tworzyć środowiska pracy, w których różnorodność pokoleń to nie wyzwanie, lecz siła. Gdzie potrafimy się porozumieć, współpracować i budować zespoły, które łączą doświadczenie z nową energią.

Podczas spotkania sieciującego zorganizowanego przez WCPR, Dyrektor Urzędu, Pani Monika Fedorczuk, przedstawiła działania wspierające cudzoziemców na rynku pracy. Takie wydarzenia pomagają lepiej rozumieć rzeczywiste potrzeby i tworzyć w Warszawie skuteczniejsze programy wsparcia, które mają na celu odnalezienie się w nowym środowisku zawodowym i społecznym w stolicy.

Nasze doświadczenie i perspektywa są doceniane, a nasz głos jest słyszalny i potrzebny w rozmowie o zmieniającym się rynku pracy. Wspieramy tych, którzy szukają pracy dziś i którzy będą kształtować rynek pracy jutra. Uczestniczymy w wydarzeniach na których są przedsiębiorcy i specjaliści zajmujący się rekrutacją oraz pozyskiwaniem talentów. Bo tylko szerokie spojrzenie, obejmujące potrzeby zarówno kandydatów, jak i firm, pozwala tworzyć rozwiązania, które rzeczywiście odpowiadają na wyzwania ludzi i miasta.

A już w kwietniowej informacji o Warszawskim rynku pracy przyjrzymy się nowej Ustawie o rynku pracy i służbach zatrudnienia. Jakie zmiany dla osób poszukujących pracy i dla pracodawców przynoszą owe przepisy?. Odpowiedź na to pytanie znajdą Państwo w kolejnym materiale.

Informacje o publikacji dokumentu